Wilwood Brakes Combination Parking Brake 120-10113-13-BK
NEWOut of stock with WILWOOD ENGINEERING as of 05/12/2026
[More Info]
The CPB is a single piston floating design that attaches to a fixed radial mount bracket. The floating mount allows the caliper to maintain perfect alignment when the cable actuated mechanical parking brake lock is engaged and then released. The floating mount also keeps the caliper in correct alignment over the disc and prevents excessive pad knock-back on c-clip rear axles with measurable side play. As the pads wear, the caliper remains centered over the disc. Radial mounting provides nearly unlimited attachment options. Axle flange brackets can be configured to mount the caliper at any height within the compatible rotor diameter range, or lateral position relative the hat and rotor offset. The caliper is compatible with rotor diameters from 11.00" to 13.00" and is available in two models for either .81" or 1.00" width discs.
About Wilwood Engineering
Wilwood is ISO 9000 compliant and has extensive experience maintaining quality levels of 100ppm or less for original equipment manufacturers.