Wilwood Brakes Dynapro Dust-Boot Rear Parking Brake Kit 140-13207-R
[More Info]
DP-DB Pro-Series rear disc kits provide a complete solution for popular muscle car rear axles that require a parking brake. Dynapro Dustboot calipers, 12.19” one-piece drum/rotors, and high friction pads provide optimized and balanced braking for all types of custom performance street/strip and show machines. These kits were developed for applications or locations that require or prefer a dust-sealed piston. Dust-boot sealed aluminum pistons provide added protection against road or track born dirt and debris on low to intermediate temperature range applications that may also operate in harsh environments. The neatly hidden internal shoe system provides a clean installation with superior static holding power for parking. Optional caliper finishes and rotor designs enable the builder to personalize the style and optimize brake performance for every individual application.
Fitment Notes
1. Kit may fit some 15" wheels. Check wheel clearance diagram in kit installation instructions before purchase.
About Wilwood Engineering
Wilwood is ISO 9000 compliant and has extensive experience maintaining quality levels of 100ppm or less for original equipment manufacturers.
Downloads:
Download Name File Size
ds1003.pdf620.2KB
Specifications:
Kit Summary
Axle Offset 2.50
Caliper Type 4 - Red Powder Coat
Min Wheel Diameter Req'd* 15
Mount Type Lug
Rear End Axle Big Ford New Style
Bedded No
Design Type ULHP
Dynamically Balanced No
Left Hand - Part No 160-7508
Material Iron
Outside Diameter (in) 12.19
Right Hand - Part No 160-7508
Style Plain Face
Surface Finish Plain
Type Ultralite HP 32 & Hat
Vane Count 32 V