Wilwood Brakes Dynapro Lug Mount Rear Parking Brake Kit 140-13320-DR
[More Info]
These versions of DPL Pro-Series rear disc kits provides a complete solution for Bronco 65-75 rear axles with Small Ford flange and bearing. (normally: OE 10 inch diameter brakes and 2700 or 2900 GVW.) Forged Billet Dynapro Lug Mount four piston calipers, 12.19” one-piece drum/rotors, and high friction pads provide optimized and balanced braking to compliment front big brake upgrades available for Bronco platform. The neatly hidden internal shoe system provides a clean installation with superior static holding power for parking. Optional caliper finishes and rotor designs enable the builder to personalize the style and optimize brake performance for every individual application.
Fitment Notes
1. Kit may not fit all 15" wheels. Check wheel clearance diagram in kit installation instructions before purchase.
About Wilwood Engineering
Wilwood is ISO 9000 compliant and has extensive experience maintaining quality levels of 100ppm or less for original equipment manufacturers.
Downloads:
Download Name File Size
ds1015.pdf588.92KB
Specifications:
Kit Summary
Axle Offset 2.36
Caliper Type 4 - Red Powder Coat
Min Wheel Diameter Req'd* 15
Mount Type Lug
Rear End Axle Small Ford Bronco
Bedded No
Design Type SRP-BLK
Dynamically Balanced No
Left Hand - Part No 160-13337-BK
Material Iron
Outside Diameter (in) 12.19
Right Hand - Part No 160-13336-BK
Style SRP Drilled & Slotted
Surface Finish Black Electro Coat
Type SRP Drilled Rotor & Hat
Vane Count 32 V