Wilwood Brakes Forged Dynapro Low-Profile Rear Parking Brake Kit 140-11400-D
[More Info]
Forged Dynapro Low-Profile Pro-Series rear disc brake kits provide a complete solution for popular muscle car rear axles on applications that require a parking brake assembly and extra clearance for 14.00” to 15.00” rim applications. Forged billet Dynapro Low-Profile four-piston calipers 11.00” one-piece hat and rotor assemblies, and high friction pads provide optimized and balanced braking for all types of custom performance street/strip and show machines. The neatly hidden internal shoe system provides a clean installation with superior static holding power for parking. Optional caliper finishes and rotor designs enable the builder to personalize the style and optimize brake performance for every individual application.
Fitment Notes
2. Kit may fit some 14" wheels. Check wheel clearance diagram in kit installation instructions before purchase.
About Wilwood Engineering
Wilwood is ISO 9000 compliant and has extensive experience maintaining quality levels of 100ppm or less for original equipment manufacturers.
Downloads:
Download Name File Size
ds781.pdf630.89KB
Specifications:
Kit Summary
Axle Offset 2.75 - 2.81
Caliper Type 4 - Black Powder Coat
Min Wheel Diameter Req'd* 14
Mount Type Lug
Rear End Axle 12 Bolt Special
Rotor Diameter 11.00
Kit Components & Specs / Rotors
Bedded No
Design Type SRP-BLK
Dynamically Balanced No
Left Hand - Part No 160-11377-BK
Material Iron
Outside Diameter (in) 11.00
Right Hand - Part No 160-11376-BK
Style SRP Drilled & Slotted
Surface Finish Black Electro Coat
Type SRP Drilled Rotor & Hat
Vane Count 32 V