Wilwood Brakes TX6R Forged Radial Mount 120-13814-RD
NEWOut of stock with WILWOOD ENGINEERING as of 05/12/2026
[More Info]
The Tactical Xtreme TX6R radial mount six-piston calipers are engineered and purpose built for severe duty service on heavy duty Trucks, SUV's, and Class 1, 2, and 3 Armored Vehicles up to 14,000 lbs. GVWR. The combination of the forged aluminum body, stainless steel pistons, large pad volume, and the ability to accommodate brake rotors up to 1.50” thick, make the TX6R the ultimate choice for high strength, lightweight, and tactical level braking capacity for all types of highway and off-road extreme duty service applications. TX6R calipers have a hard anodized finish on base models with options for gloss black or red powder coat.
Tactical Xtreme TX6R calipers features include: a Versatile and easily adapted radial mount design. A Stress flow forged aluminum 6-piston body design with Stainless steel pistons with high-temp internal bore seals. Developed for rotors from 14.25” to 16.00” diameter and rotor widths from 1.38” to 1.50”. Easy access top loaded type 10120,.770” thick pads with rigid .240” thick backing plates. Stainless steel bridge plates and Protected single bleed design with internal fluid ports.
About Wilwood Engineering
Wilwood is ISO 9000 compliant and has extensive experience maintaining quality levels of 100ppm or less for original equipment manufacturers.