Earl's Pressure Gauge 100187ERL
[More Info]
Features:
  • Design meets or exceeds ASME B40.100 pressure gauge standard
  • Ideal for use in applications where vibration or pulsation is present
  • Glycerine filled for added durability
About Earl's Performance
Earl's Performance Products was founded by Earl Fouts in 1955 in Lawndale, California. The mission was to supply high-quality military aircraft surplus plumbing components directly to the racing industry from a small retail outlet. As the military surplus market dried up, Earl recognized the need for continuity of supply for the racing market and pioneered the Earl's range of hoses and fittings that are still used today. In doing so he created the racing aftermarket plumbing industry.
Specifications:
Adapter NPT Size ( A ) 1/8 NPT MALE
Diameter 1.5"
Emission Code 5
Function Analog
Gauge Background Color White
Gauge Bezel Color Silver
Gauge Range Up to 100 PSI
Gauge Type Fuel Pressure
Gauge Writing Color Black
Glycerin Filled Yes
Inlet 1/8NPT
Liquid Filled Yes
Male Thread 1/8" NPT
Max Pressure 100psi