Racepak TRAVEL SENSOR 800-LN-TRV10
[More Info]
10" linear travel sensors are designed to monitor shock travel or similar positions such as throttle or clutch.
Features:
  • Linear Travel Sensor, 0-10”
  • Eyelet to Eyelet compressed and extended - 14.7" to 24.6"
About Racepak
Specifications:
Application Drag Racing, Closed Course, Street, Pro Drag Racing, Land Speed, Off Road
Emission Code 5
Part Type Suspension Ride Height Sensor
Product Type Sensors
Proposition 65 www.P65Warnings.ca.gov
Size 10"